PolishEnglishUkrainian
Umów wizytę 

Ortodoncja

Ortodoncja Kraków, Skawina

Nie bez powodu mówi się, że uśmiech jest najpiękniejszą ozdobą człowieka. To właśnie on jako pierwszy przykuwa uwagę i sprawia, że wyraz naszej twarzy odmienia się w ciągu zaledwie jednej sekundy. Piękne, proste i białe zęby – można powiedzieć, że to marzenie prawie każdego. Estetyczny uśmiech wpływa zarówno na zdrowie jamy ustnej, jak i nasze dobre samopoczucie. Gdy mamy do czynienia z wadą zgryzu, należy zgłosić się do specjalisty w tej dziedzinie, a jest nim ortodonta. Kraków oraz Skawina to miejsca, w których świadczymy najwyższej jakości usługi stomatologiczne, dbając o piękny i zdrowy uśmiech każdego Pacjenta. 

W naszej klinice FullDent specjalizujemy się w leczeniu ortodontycznym Pacjentów ze wszystkich grup wiekowych. Dokładany wszelkich starań, aby profesjonalna usługa wiązała się także z przyjemną atmosferą w trakcie wizyty, co jest szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku najmłodszych Pacjentów. 

Zajmujemy się leczeniem w zakresie wad zgryzu oraz nieprawidłowości w ustawieniu zębów. W każdym przypadku przygotowujemy indywidualne rozwiązania terapeutyczne, biorąc pod uwagę zarówno wiek Pacjenta, jak i zaawansowanie wady zgryzu. W związku z tym, że ortodoncja wymaga kompleksowego podejścia do leczenia stomatologicznego, oferujemy również Państwu usługi z zakresu stomatologii zachowawczej, dziecięcej, estetyki, endodoncji, protetyki, jak również chirurgii. 

Bez względu na to, czy Państwa wyborem będzie ortodoncja w Krakowie czy Skawinie, zapewniamy dostęp do najlepszej jakości sprzętu i metod leczenia. W zakresie naszych usług znajdują miejsce aparaty zdejmowane dla najmłodszych, aparaty stałe oraz rozwiązania najnowsze technologicznie tj. leczenie systemem Invisilign czy Clear Aligner. Ich dobór jest kwestią indywidualną, o czym dokładnie opowie w trakcie wizyty ortodonta. Skawina i Kraków dysponują doświadczoną i wykwalifikowaną kadrą dentystyczną, a  tworzony przez nich plan leczenia i kosztorys umożliwiają w pełni zaplanować cały okres noszenia aparatu również pod względem finansowym. 

W planach leczenia wykorzystujemy cyfrowe projektowanie i analizę pacjenta według najnowszych wytycznych – po to by Pacjent przed leczeniem mógł zobaczyć wizualizację procesu leczenia.

Leczenie ortodontyczne składa się z kilku etapów:  

 • Diagnostyka ortodontyczna (badania wewnątrz i zewnątrzustne), wykonanie i analiza modeli gipsowych, ocena zdjęć panoramicznego i cefalometrycznego.
 • Ustalenie indywidualnego planu leczenia – omówienie przez lekarza ortodontę wyników badań, ustalenie oczekiwań Pacjenta, przedstawienie możliwości leczenia i rokowań, określenie czasu leczenia oraz kosztów z tym związanych.
 • Założenie odpowiedniego aparatu ortodontycznego, instruktaż postępowania z aparatem, otrzymanie podstawowego zestawu do obsługi aparatu.
 • Systematyczne wizyty kontrolne w celu aktywacji aparatu.
 • Zdjęcie aparatu – wykonanie zdjęć RTG.
 • Leczenie retencyjne (retainery ruchome lub stałe), mające na celu utrzymanie uzyskanych wyników podczas leczenia. 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów aparatów. W doborze odpowiedniego powinien pomóc Państwu doświadczony lekarz, ponieważ aparat musi spełniać swoją funkcję nie tylko estetyczną ale przede wszystkim funkcjonalną. Aparaty ortodontyczne możemy generalnie podzielić na ruchome i stałe. 

Aparaty stałe są przeznaczone głównie dla dorosłych i młodzieży. Stosowane są w formie specjalnego łuku na zamkach przyklejanych do zębów Pacjenta i za pomocą stałej, lecz niewielkiej siły oddziaływają na zęby, przesuwając je na odpowiednie miejsce.  

Aparaty ruchome są wyjmowane i korzystają z nich młodsi Pacjenci z grupy wiekowej 6-12 lat (mleczne zęby). Niestety nie można za ich pomocą wyeliminować wady zgryzu i w większości przypadków są one etapem przejściowym przed późniejszym leczeniem aparatem stałym. 

Leczenie aparatami nakładkowymi – invisalign oraz ClearAligner – system leczenia wad zgryzu za pomocą całkowicie niewidocznych nakładek. Leczenie odbywa się wyłącznie za pomocą certyfikowanych materiałów i rozwiązań technologicznych. Pacjent może zobaczyć finalny efekt leczenia na wizualizacji. 

Przy zakładaniu aparatu stałego zastosować można różne rodzaje zamków:

metalowe – zazwyczaj w kolorze srebrnym, natomiast łuk przywiązuje się przeźroczystymi lub kolorowymi gumkami

estetyczne – przeźroczyste lub w kolorze zębów, materiały stosowane do ich produkcji to kryształ, porcelana lub szafir. Ich funkcja jest identyczna, jak zamków metalowych – różnią się jedynie estetyką

Bardzo ważnym elementem leczenia ortodontycznego jest szczególna higiena jamy ustnej. Podczas noszenia aparatu stałego musimy zwracać uwagę na dokładne oczyszczanie powierzchni zębów, przestrzeni międzyzębowych oraz elementów aparatu. Zmniejsza to w znacznym stopniu wystąpienie potencjalnych komplikacji i pozwoli na uzyskanie szybszego efektu leczenia, jakim jest nasz piękny uśmiech! W związku z tym, że higiena podczas noszenia aparatu jest utrudniona, zalecane jest stosowanie specjalnych produktów oraz wykonywanie profesjonalnej higienizacji. 

Mniejsze restrykcje pod względem możliwości spożywania twardych pokarmów dotyczą leczenia nakładkowego. Podczas leczenia alignerami pacjent zdejmuje szyny do posiłków a także ma możliwość dokładnego wyszczotkowania i nitkowania zębów. Obecnie nakładki cieszą się coraz większą popularnością i wbrew powszechnej opinii nie służą wyłącznie do leczenia prostych wad zgryzu.     

CENTRUM STOMATOLOGII KRAKÓW – SIDZINA

 PN - PT: 9:00 - 20:00

 ​+48 665-603-750

 krakow@fulldent.pl

ul. Stanisława Działowskiego 1
(I piętro – platforma dla niepełnosprawnych)
30-399 Kraków – Sidzina

CENTRUM STOMATOLOGII SKAWINA

 PN - PT: 9:00 - 20:00

+48 502-490-299

 ​skawina@fulldent.pl

ul. 29 Listopada 9
(I piętro – winda)
32-050 Skawina

Poniżej znajdą Państwo listę objawów, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u ortodonty : 

 • Stłoczenie zębów lub zbyt duże „szpary” między nimi.
 • Odsłaniania szyjek zębów
 • Zgrzytanie zębami i ścieranie się zębów
 • Wysunięcie zębów dolnej lub górnej szczęki
 • Trudności w odgryzaniu cienkich plastrów jedzenia (duży odstęp między dolnymi i górnymi zębami)
 • Kiedy dolne zęby są przed górnymi – odwrotny nagryz poziomy
 • Zgryz otwarty – kiedy nasze przednie zęby się „nie stykają” i występuje szpara w odcinku przednim
 • Zbyt duża ilość lub częstotliwość odkładającego się kamienia nazębnego.
 • Braki zębowe (ekstrakcje w przeszłości)
 • Zachodzenie zębów na siebie
 • Zgryz krzyżowy
 • Zgryz przewieszony, dysproporcja łuku dolnego i górnego
 • Zęby znajdujące się poza łukiem zębowym

Leczenie ortodontyczne warto rozpocząć w każdym wieku, gdyż prawidłowy zgryz to nie tylko estetyka i dobre samopoczucie, ale przede wszystkim dbanie o zdrowie całego układu żucia. Leczenie ortodontyczne jest bardzo często potrzebne przed całościową odbudową estetyczną za pomocą licówek, koron i pełnej przebudowie zwarcia. 

Stomatologia i ortodoncja (Skawina, Kraków) Fulldent to miejsce, w którym stawiamy na piękny uśmiech naszych Pacjentów. Serdecznie zapraszamy do umówienia wizyty w jednej z naszych placówek.

Zarezerwuj wizytę online

Umów wizytę