Umów wizytę 

Czym zajmuje sie chirurg – stomatolog?

Chirurg stomatolog jest specjalistą zajmującym się zabiegami chirurgicznymi w obrębie jamy ustnej i okolicy twarzy. Jego praca polega na diagnozowaniu i leczeniu chorób jamy ustnej oraz wykonywaniu zabiegów chirurgicznych w celu przywrócenia funkcjonalności i estetyki zębów, dziąseł i kości twarzy.

Do podstawowych zadań chirurga stomatologa należą:

  1. Usuwanie zębów – chirurg stomatolog usuwa zęby z zębodołów, w tym trudne do usunięcia ósemki, zęby zatrzymane lub zdeformowane. W przypadku bardziej skomplikowanych przypadków, jak np. zęby z zatoką lub nerwami, wykonuje się zabiegi chirurgiczne, takie jak rozległe nacięcia dziąseł lub odcięcie korzenia.
  2. Leczenie chorób przyzębia – chirurg stomatolog przeprowadza zabiegi chirurgiczne, takie jak curetage, czyli oczyszczanie i wygładzanie powierzchni korzeni zębów, które są pokryte kamieniem nazębnym lub osadem, a także wykonuje operacje usunięcia torbieli i przetok.
  3. Regeneracja kości i tkanek miękkich – chirurg stomatolog przeprowadza zabiegi, których celem jest odbudowa kości i tkanek miękkich, np. po urazach, chorobach lub przed implantacją zębów.
  4. Zabiegi estetyczne – chirurg stomatolog wykonuje zabiegi poprawiające wygląd zębów i dziąseł, takie jak korekcja wargi górnej lub dolnej, resekcja dziąsła lub modelowanie dziąseł.

W swojej pracy chirurg stomatolog korzysta z różnych narzędzi i technologii, takich jak endoskopy, lasery, narzędzia mikrochirurgiczne i ultradźwiękowe. Wymaga to od niego doskonałej znajomości anatomicznej i funkcjonalnej jamy ustnej, a także umiejętności precyzyjnego wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych.