Zabieg ekstrakcji ósemek zatrzymanych, jest zabiegiem powszechnie znanym wśród Pacjentów i niestety często obciążonym wieloma mitami, lękami i obawami. Większość obaw wynika z relacji innych pacjentów oraz z opisów na internetowych forach. Dlatego też najlepszą formą informacji jest rozmowa z fachowcem – lekarzem stomatologiem specjalistą chirurgii szczękowo-twarzowej. I właśnie dziś chcielibyśmy porozmawiać z Naszym specjalista dr Piotrem Koryczanem o ósemkach zatrzymanych. Serdecznie zachęcamy do lektury krótkiego wywiadu J
– Panie doktorze czym są ósemki zatrzymane?
– Można powiedzieć, że są to zęby, które nie wyrżnęły się całkowicie i są częściowo lub całkowicie schowane w dziąśle lub kości.
– Czym się różni ósemka zatrzymana częściowo od zwykłej zatrzymanej ósemki?
– Są to właściwie określenia tożsame, wyróżniamy ósemki zatrzymane całkowicie i częściowo. Zęby zatrzymane całkowicie to takie, których nie widać w jamie ustnej bo są przykryte dziąsłem lub kością. Ósemki zatrzymane częściowo to takie, które choć trochę widać w jamie ustnej.
– Jaka jest przyczyna tego stanu i czy możemy mu jakoś „zapobiec”?
– Przyczyną zatrzymania ósemek jest najczęściej brak miejsca w łuku zębowym, występują również inne przyczyny, np. torbiele albo inne zmiany patologiczne, które uniemożliwiają prawidłowe wyrznięcie się zębów.
– Jak postępować z ósemką zatrzymaną i czy trzeba ją od razu usunąć?
– Istnieją wskazania do usunięcia zatrzymanych zębów, ocenia je najczęściej chirurg stomatolog na podstawie bezpośredniego badania pacjenta oraz zdjęć rentgenowskich pacjenta.
– Jak przebiega zabieg usunięcia takich ósemek i czy ma znaczenie to, czy są to dolne, czy górne ósemki?
– Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, takim jakie wykorzystuje się do normalnego leczenia zębów. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że dolegliwości po usunięciu górnych ósemek są mniejsze niż w przypadku zębów dolnych.
– Czy następstwa po zabiegu mogą być poważniejsze niż w przypadku „zwykłej ósemki”?
– Najczęściej gojenie przebiega podobnie.
– Co może zrobić pacjent, żeby nie dopuścić do tych powikłań?
– Przede wszystkim należy przestrzegać zaleceń po zabiegowych, które dostaniemy od chirurga oraz dbać o higienę jamy ustnej oraz okolicy operowanej.
– Kiedy nie można poddać się takiemu zabiegowi, czy są jakieś przeciwwskazania?
– Wskazania do zabiegu ocenia chirurg stomatolog, jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do usunięcia zęba jest sytuacja, kiedy znajduje się on w guzie nowotworowym.
– Jakie będą konsekwencje zignorowania problemu „ósemek zatrzymanych”?
– Często wokół zatrzymanych ósemek dochodzi do zapalenia dziąsła, jest to miejsce gdzie higiena jamy ustnej jest utrudniona, nawracające stany zapalne związane z utrudnionym wyrzynaniem się ósemek albo ich próchnicowym zniszczeniem mogą prowadzić do powstawania ropni. Dodatkowo zalegające resztki pokarmowe będą z czasem prowadzić do rozwoju próchnicy sąsiednich zębów.
Bardzo dziękujemy Panu Doktorowi za udzielone informacje. Jak wynika z powyższego wywiadu temat ekstrakcji ósemek jest kwestią złożoną, jednak nie należy się jej obawiać. Najważniejsze jest to, żeby nie nastawiać się negatywnie i stosować się do wszelkich zaleceń zarówno przed jak i po zabiegu.