osemki_zatrzymanie
FullDent

FullDent

Ósemki zatrzymane

Zabieg ekstrakcji ósemek zatrzymanych, jest zabiegiem powszechnie znanym wśród Pacjentów i niestety często obciążonym wieloma mitami, lękami i obawami. Większość obaw wynika z relacji innych pacjentów oraz z opisów na internetowych forach. Dlatego też najlepszą formą informacji jest rozmowa z fachowcem – lekarzem stomatologiem specjalistą chirurgii szczękowo-twarzowej. I właśnie dziś chcielibyśmy porozmawiać z Naszym specjalista dr Piotrem Koryczanem o ósemkach zatrzymanych. Serdecznie zachęcamy do lektury krótkiego wywiadu J

– Panie doktorze czym są ósemki zatrzymane? 

– Można powiedzieć, że są to zęby, które nie wyrżnęły się całkowicie i są częściowo lub całkowicie schowane w dziąśle lub kości.

 

– Czym się różni ósemka zatrzymana częściowo od zwykłej zatrzymanej ósemki?

– Są to właściwie określenia tożsame, wyróżniamy ósemki zatrzymane całkowicie i częściowo. Zęby zatrzymane całkowicie to takie, których nie widać w jamie ustnej bo są przykryte dziąsłem lub kością. Ósemki zatrzymane częściowo to takie, które choć trochę widać w jamie ustnej.

– Jaka jest przyczyna tego stanu i czy możemy mu jakoś „zapobiec”?

– Przyczyną zatrzymania ósemek jest najczęściej brak miejsca w łuku zębowym, występują również inne przyczyny, np. torbiele albo inne zmiany patologiczne, które uniemożliwiają prawidłowe wyrznięcie się zębów.

– Jak postępować z ósemką zatrzymaną i czy trzeba ją od razu usunąć? 

– Istnieją wskazania do usunięcia zatrzymanych zębów, ocenia je najczęściej chirurg stomatolog na podstawie bezpośredniego badania pacjenta oraz zdjęć rentgenowskich pacjenta.

– Jak przebiega zabieg usunięcia takich ósemek i czy ma znaczenie to, czy są to dolne, czy górne ósemki? 

– Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, takim jakie wykorzystuje się do normalnego leczenia zębów. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że dolegliwości po usunięciu górnych ósemek są mniejsze niż w przypadku zębów dolnych.

– Czy następstwa po zabiegu mogą być poważniejsze niż w przypadku „zwykłej ósemki”?

– Najczęściej gojenie przebiega podobnie.

– Co może zrobić pacjent, żeby nie dopuścić do tych powikłań? 

– Przede wszystkim należy przestrzegać zaleceń po zabiegowych, które dostaniemy od chirurga oraz dbać o higienę jamy ustnej oraz okolicy operowanej.

– Kiedy nie można poddać się takiemu zabiegowi, czy są jakieś przeciwwskazania?

– Wskazania do zabiegu ocenia chirurg stomatolog, jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do usunięcia zęba jest sytuacja, kiedy znajduje się on w guzie nowotworowym.

– Jakie będą konsekwencje zignorowania problemu „ósemek zatrzymanych”? 

– Często wokół zatrzymanych ósemek dochodzi do zapalenia dziąsła, jest to miejsce gdzie higiena jamy ustnej jest utrudniona, nawracające stany zapalne związane z utrudnionym wyrzynaniem się ósemek albo ich próchnicowym zniszczeniem mogą prowadzić do powstawania ropni. Dodatkowo zalegające resztki pokarmowe będą z czasem prowadzić do rozwoju próchnicy sąsiednich zębów.

Bardzo dziękujemy Panu Doktorowi za udzielone informacje. Jak wynika z powyższego wywiadu temat ekstrakcji ósemek jest kwestią złożoną, jednak nie należy się jej obawiać. Najważniejsze jest to, żeby nie nastawiać się negatywnie i stosować się do wszelkich zaleceń zarówno przed jak i po zabiegu.

 

Podobało się? To udostępnij nasz post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
WYBIELANIE ZĘBÓW

WYBIELANIE ZĘBÓW

Czy wybielanie szkodzi zębom? Czy moje zęby są do tego odpowiednie? Czy zabieg jest bolesny? Takie pytania można często usłyszeć od Pacjentów zainteresowanych tematem wybielania zębów. Odpowiadamy: MOŻNA I JEST TO BEZPIECZNE :) W dobie

Pracownia RTG i TOMOGRAFII Stomatologicznej – czy jest potrzebna?

Pracownia RTG i TOMOGRAFII Stomatologicznej – czy jest potrzebna?

Pracownia RTG, rentgen stomatologiczny i tomograf. Jeszcze kilka lat temu nierealne! Rozwój medycy, w tym stomatologii można zauważyć gołym okiem. To co jeszcze 10 czy 20 lat temu wydawało się niemożliwe w obecnych czasach staje

HALITOZA-CO TO ZA CHOROBA ?

HALITOZA-CO TO ZA CHOROBA ?

Pod dziwnie brzmiącą nazwą halitoza, kryje się pojęcie nieświeżego oddechu. Wydawać by się mogło, że to nic nadzwyczajnego jednak problem nieprzyjemnego zapachu z ust jest poważna przypadłością, na którą cierpi wiele ludzi. Temat nieprzyjemnego oddechu

Historia szczoteczki do zębów

Historia szczoteczki do zębów

Szczoteczka do zębów, jeden z nierozłącznych elementów naszej higieny. Rozwijająca się na przestrzeni lat, kiedyś będąca zaledwie gałązką z drzewa dziś pod postacią manualna bądź elektryczną gości w każdym domu. Jak zaczęła się jej historia